Podcasty ze zbrodnią w tle.

Coraz chętniej wybieramy rozrywki, które nie wymagają zaangażowania. Taką formą zdobywania wiedzy połączonej z relaksem jest słuchanie podcastów. Na polskim rynku obecnie mamy coraz więcej osób, które podejmują się opowiadania o różnych tematach. Od zwykłych historii aż po makabryczne zbrodnie. Dlaczego tak chętnie je słuchamy?

Co to jest podcast i jak to działa?

Forma publikacji dźwiękowej lub filmowej w internecie, najczęściej w formie odcinków z zastosowaniem technologi RSS. Powstał z połączenia słów: iPod i broadcast. Ma kształt audycji radiowej. Tematyka jest różnorodna. Obecnie swój boom w Polsce przeżywają podcasty kryminalne. W dużej mierze są to materiały dźwiękowe, w których lektor/lektorzy opisują zbrodnie i przestępstwa. Oprócz tradycyjnemu tekstowi często towarzyszą mu specjalne dźwięki deszczu czy grozy. Wszystko by uatrakcyjnić audycję. Historie najczęściej są dzielone na odcinki. Nie trzeba mieć specjalnych aplikacji. Najczęściej można je znaleźć w serwisach muzycznych takich jak Spotify czy iTunes, a także w aplikacji dedykowanej Google Podcasts.

Fenomen

De facto każdy może go stworzyć. Dzięki tej formie przekazu można spełniać swoje pasje czy hobby bez konieczności pokazywania twarzy. Interfejs jest prosty, jedyne czego potrzebujemy to dobry mikrofon do nagrywania i program do montowania dźwięku. Podcasty można słuchać wszędzie. W domu, pracy, podczas treningu, sprzątania i gotowania. Nie trzeba więcej. Telefon, słuchawki, albo zwykłe głośniki i laptop.

Najpopularniejsze polskie podcasty kryminalne

Podcasty ze zbrodnią w tle.

Kryminatorium – otwieramy akta tajemnic

Prowadzony przez Marcina z kanału Niediegetyczne. Historie mrożące krew w żyłach, polscy seryjni mordercy, czasami też te ze świata. Narracja, dźwięki wprowadzające odpowiedni nastrój i współgrające ze słowami – taki jest ten podcast. Ponadto autor robi spory research, dokładnie zna sprawy, o których mówi i stara się je w rzetelny sposób przedstawić. Autor nie bois się otwierać akt, dosłownie przesiaduje nad nimi w sądowych archiwach. Kryminatorium nieustannie się rozwija, a już zyskało miano jednego z najlepszych kryminalnych.

Prawdziwe Zbrodnie – dwie Karoliny

Autorkami podcastu są dwie Karoliny, które przedstawiają polskie i światowe historie kryminalne wzięte z życia. Nie znajdziemy tutaj typowego klimatu grozy. To dla tych, którzy nie lubią się bać. Za to można się pośmiać. Prowadzone w formie opowieści, przeplatany rozmową między kobietami.

Kryminalna Skandynawia – True Crime zza granicy

To historie, które wydarzyły się w Skandynawii. Autorka mieszka w Sztokholmie, ale publikuje po polsku. True Crime w słuchawkach i dobry research, który później wykorzystuje na Instagramie, publikując zdjęcia robione podczas poszukiwania informacji.

Zabójcze opowieści – Wykładowca z Poznania

Autorem podcastu jest Michał Larek, pisarz i wykładowca. Wykłada w Poznaniu, na Wydziale Filologii Polskiej UAM. Prowadzi warsztaty ze storytellingu. Wydał książkę „Martwe Ciała”, która w tym roku doczekała się wznowienia i dodruku. Debiutował sprawą Edmunda Kolanowskiego, nekrofila z Poznania. Podcasty opiera o autentyczne wypowiedzi. Audycja okraszona dźwiękami, klimatem grozy i niezwykle szczegółowymi informacjami. Omówił najgorsze i najbardziej makabryczne zbrodnie. Co jakiś czas pojawia się odcinek specjalny. Co ciekawe swoją działalność podcastową zaczął za namową Marcina, z wymienionego wyżej kanału Niediegetyczne/Kryminatorium.

Podcasty ze zbrodnią w tle.

Piąte: Nie zabijaj – opowieści z kraju i świata

Podcast Justyny Mazur, autorki Słuchowiska i bloga „Krótki poradnik jak ogarnąć życie”. „Piąte: nie zabijaj” przedstawia historie, które poruszyły autorkę,k bądź miały wpływ na jej życie. Justyna dba nie tylko o jakość materiałów, ale i techniczną perfekcję. Rzetelne informacje, przekazywanie wiedzy składają się na niezwykłą audycję, która ma być dla słuchaczy przyjemnością.

Polskie podcasty coraz częściej stają się popularne i dużo chętniej słuchane. Co za tym idzie, jest ich coraz więcej, a ich jakość z kanału na kanał staje się coraz lepsza. Autorzy starają się jak mogą, by dostarczyć słuchaczom porządną dawkę kryminalnej wiedzy, prawdziwych zbrodniarzy, okrutnych morderstw i plam krwi.