Burza w górach – jak się zachować i uchować

Czas wakacji nakłania wielu z nas do wybrania się w góry. Jako forma doskonałego wypoczynku, sprawdzają się one idealnie. Tak jak w przypadku każdej podróży (oraz wspinaczki) trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć się na baczności. Nie inaczej jest w przypadku występowania takich warunków pogodowych, jak burza, która na grani i szczytach potrafi być bardzo niebezpieczna.

Nierozważny turysta zmierzający na szczyt

Jednym z istotnych problemów, który niestety niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, jest bardzo lekceważące zachowanie turystów. Organizując wyjście w góry, często zapominają (nie wiedzą?), aby zanadto się przygotować do ewentualnej niesprzyjającej pogody, jak właśnie burzy z piorunami. Zakładanie niewłaściwych butów, brak kurtek/płaszczów przeciwdeszczowych, niedopasowanie trudności szlaku do możliwości swoich i swych towarzyszy – to są główne mankamenty, które mogą diametralnie przełożyć się na wspinaczkę i zamienić perspektywę przyjemnej wycieczki w prawdziwe piekło.

Dlatego też przed każdym wyjściem na szlak, zastanów się dobrze nad: wyborem trasy, jakie rzeczy należy wziąć, jak się należy ubrać oraz spójrz na prognozę pogody. No i upewnij się, czy twoi towarzysze chcą i spełniają warunki do odbycia takiej wycieczki.

Co należy zrobić, jak dopadnie cię burza w górach

Przygotowanie jest bardzo istotne, ale dzięki temu łatwiej ci będzie zachować ostrożność gdy zmienią się warunki pogodowe. Na etapie planowania proponowane są wczesno-poranne wyruszanie z domu, gdyż właśnie koło południa i po południu występuje najwięcej burz. Swoją drogą, możesz na tym o wiele więcej zyskać, bo i ludzi na szlakach będzie znacznie mniej.

Burza w górach – jak się zachować i uchować

Stojąc na grani, perspektywa ciemnych chmur może już powodować panikę, ale to właśnie zachowanie spokoju będzie w tej sytuacji najbardziej wskazane. Wtedy dobrze jest na spokojnie poszukać półki skalnej czy po prostu zakątka, w którym będzie można się schronić. Wiele osób może na wieść o burzy, zacząć zbiegać nerwowo ze szlaku, ale (jeśli też padało) może to być najgorszy pomysł z możliwych, bo to właśnie wtedy, nierozważnie i szybkie zrobione kroki, mogą spowodować wypadek. Należy pamiętać, aby podczas wycofywania się, zważać na wszelkie utrudnienia towarzyszące zejściu.

Co, jeśli znajdujesz na szczycie? Wtedy wypada zejść 100m poniżej grani. Co więcej, lepiej jest się trzymać strony zawietrznej, bo stojąc pod wiatr, można być dalej narażonym na wyładowania atmosferyczne. Podejmując się zejścia dobrze jest przykucnąć, a gdybyś postanowił ze swoimi towarzyszami zatrzymać się, zawsze warto jest dodatkowo się przysłonić plecakiem. Zarówno będąc na wysokości samych szczytów, jak i poniżej, warto trzymać się z daleka od łańcuchów i innych metalowych udogodnień. Trzymając się w większej grupie dobrze jest się rozproszyć, by nie być zbyt blisko siebie i unikać oczywiście stania pod drzewami.

Burza w górach – jak się zachować i uchować

Wyjazdy w majestatyczne krainy górskie mogą stanowić wspaniałą przygodę dla całej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że choć nikt nie wybiega do ciebie z garścią istotnych informacji, nie oznacza to, że szlak jest bezpieczny, a pogoda w górach cały czas słoneczna i bezproblemowa. Każde wyjście w góry musi poprzedzić dokładne przeanalizowanie warunków, przygotowanie towarzyszy i odpowiednie zabezpieczenie się przed ewentualnymi trudnościami, jakie mogą cię napotkać na drodze.