Bazujące na prawdziwych wydarzeniach filmy nie muszą koniecznie wiązać się z historycznymi wydarzeniami. Mogą one być również opisem fascynujących biografii jednostek. I choć zazwyczaj ekranizacje biografii dotyczą jednostek wysoce zaangażowanych w politykę, biznes lub świat kultury, to niemniej rozgłosu powinny uzyskać filmy opowiadające historie jednostek, których życie nie tylko w jakiś sposób doświadczyło, ale których historia jest na tyle zawiła i fascynująca, że warto ją poznać i wyciągnąć z niej wnioski.
- Nietykalni
Nie zawsze trzeba osiągnąć szczyt politycznej władzy lub rozpętać aferę rządową, by historia jednostek stała się inspiracją dla kasowego hitu kinowego. Jednym z filmów, które to udowadniają, jest ekranizacja filmu „Nietykalni”. Francuski film opowiada historię przyjaźni dwójki mężczyzn pochodzących z dwóch różnych światów. Zamożny Philippe rekrutując na stanowisko swojego opiekuna, decyduje się zatrudnić Drissa. Obaj szybko nawiązują ze sobą więź, dzięki czemu zyskują nowe spojrzenie na własne życie – Philippe powoli otwiera się na świat, z kolei Driss zaczyna w siebie wierzyć.
Połączenie wątków wzruszających z komediowymi i mnogość błyskotliwych sytuacji przysporzyło filmowi wielu fanów. Prostota relacji i naturalność odgrywanych ról sprawia, że przez chwile czujemy się częścią przedstawionego świata. Zderzenie „nietykalnych” przeprowadza nas przez konflikty, wzruszenia i śmiech, pozostawiając po sobie nieśmiertelną wiarę w przyjaźń ponad różnicami.
- Wszystko za życie
Zdobywca Złotego Globu również ma się czym pochwalić – ponadczasowa historia Chrisa, który kończy studia, lecz zamiast kariery wybiera podróże autostopem, dla wielu stała się wartościową propozycją dla każdego, kto choć przez chwilę chce zobaczyć, jak prawdziwie wygląda nieskrępowana niczym wolność – główny bohater nie ma miejsca zamieszkania ani grosza przy duszy, ale mimo to żyje w zgodzie z naturą i samym sobą. Dosłownie oddaje wszystko za takie życie, jakie chce wieść.
Transformacja duchowa, która mamy okazję oglądać na ekranie, zdecydowanie potrafi wpłynąć na człowieka. Marzenie głównego bohatera jest czymś, co pcha do przodu, jednocześnie go zaślepia. Niestety, refleksja nad popełnionymi błędami przychodzi dla niego za późno – pozostaje nam jedynie uczyć się na błędach filmowego bohatera.
- Lion. Droga do domu
Poruszająca historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami jest kolejną pozycją, której obejrzenie nie tylko przepełni nas wzruszeniem, ale też uświadomi o wadze tego, czego na co dzień być może nie doceniamy. Film zaczyna się od momentu, w którym pięcioletni chłopiec zostaje rozdzielony od swojej matki. Po ponad dwudziestu latach rusza w podróż, by odnaleźć swoją biologiczną rodzinę, w czym pomaga mu technologia. Historia ta, mimo swej prostoty, zaskakuje ciepłem. Zręcznie stworzona technicznie ekranizacja ujmuje szczerość i piękno uczuć, którymi główny bohater darzy nie tylko swoją dotychczasową rodzinę, ale i biologiczną matkę. Emocje też powodują, że rusza on w podróż w nieznane, licząc na łut szczęścia. Z pewnością możesz liczyć na moc wzruszeń podczas oglądania wciągającej historii Saroo Brierleya.
- W pogoni za szczęściem
Razem z głównym bohaterem tego filmu wybieramy się w pogoń za szczęściem. Gdy Chris Gardner traci mieszkanie, razem z synem pozostają bezdomni i żyją na skraju ubóstwa. Mimo to główny bohater się nie poddaje. Jego upór w dążeniu do celu w końcu przynosi zyski, gdy zostaje przyjęty na stałe do firmy, w której odbywa staż. Film nie tylko udowadnia, że wiara w siebie przynosi zyski, ale też aż prosi o refleksję nad tym, czym jest prawdziwe szczęście. Przedstawienie historii sprzed powstania Gardner Rich&Co jest pomysłem unikatowym i zdecydowanie zasługuje na uwagę.
Warte zobaczenia
Choć powyższe filmy zdecydowanie stanowią kwintesencję podnoszących na duchu biografii, warto również zwrócić uwagę na inne, mniej znane dzieła, jak choćby:
- Złap mnie, jeśli potrafisz – film oparty na historii najmłodszego najbardziej poszukiwanego przez FBI fałszerza, który stał się ekspertem od zabezpieczeń czeków,
- Ukryte działania – ilustrują historię trzech czarnoskórych kobiet, które pomogły USA wysłać na orbitę ziemi pierwszą misję załogową,
- Umysł w ogniu – opowiada o kobiecie, która przebyła chorobę autoimmunologicznego zapalenia mózgu typu NMDAR.