Jak jeść sushi?

Jak jeść sushi?

Japońska kuchnia stała się niezwykle popularna w Polsce. Wybierając się pierwszy raz do restauracji serwującej sushi, warto zapoznać się wcześniej z kilkoma zasadami z etykiety jedzenia pysznych rolek. Rytuał nie jest trudny, a ma za zadanie w pełni rozkoszować się niesamowitym smakiem japońskich potraw. Dowiedz się, jak prawidłowo jeść sushi.

Co zamówić?

W menu w sushibarze, znajdziesz pewnie wiele niezrozumiałych pojęć. Zazwyczaj są one wytłumaczone albo podane są składniki, z których potrawy zostały zrobione. Jeśli jednak nie ma, to nie bój się zapytać o to kelnerów. Na pewno trafisz na nigiri, który jest najpopularniejszym rodzajem sushi. To uformowana porcja ryżu, na którym umieszczony jest kawałek ryby, krewetki lub ośmiornicy. Warto także zwrócić uwagę na maki – hosomaki, to jednoskładnikowa niewielka porcja sushi, futomaki – są bogatsze w składniki i większe oraz uromaki – tak zwane „odwrócone” sushi (ryż znajduje się na zewnątrz, a w środku są wodorosty i dodatki). Jeśli jednak jesteś wegetarianinem albo po prostu nie przepadasz za surową rybą to koniecznie odwiedź Youmiko (https://www.youmiko.pl/vege-sushi-mokotow) i skosztuj pysznych japońskich potraw w wersji wegańskiej. Z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą.

Etykieta jedzenia sushi

Sushi je się pałeczkami. Jednak jeśli nie opanowałeś tej umiejętności, nie bój się jeść rękoma. Rolkę należy chwytać kciukiem, palcem wskazującym i środkowym i zjeść na raz, aby poczuć kombinację smaków. Jeśli jesz pałeczkami pamiętaj, by po skończonym posiłku nie odkładać ich na miskę. Wśród Japończyków kojarzy się to z rytuałem pogrzeby, a niektórzy twierdzą, że przynosi to pecha. Najlepiej odłóż je na specjalną podpórkę do pałeczek. Rolki nie należy odgryzać po kawałku i odkładać na talerz – uznaje się to za nietakt. Zamawiając sushi, dostaniesz także miseczki z sosem sojowym, wasabi oraz imbirem. Wasabi to bardzo ostry chrzan, więc nie przesadź z jego ilością. Bezpieczniejszą opcją jest sos sojowy. Pamiętaj jednak by delikatnie zamoczyć rolkę od strony ryby. Zanurzenie całej porcji nie jest dobrze widziane w japońskiej restauracji. Przegryź kawałek imbiru między kolejnymi makami czy nigiri, aby oczyścić kubki smakowe. W restauracji Youmiko (https://www.youmiko.pl/) również przykłada się dużą wagę do przestrzegania sushi savoir-vivre. Zamiast ryby, serwuje się tu jednak pyszne rolki ze świeżych składników pochodzenia roślinnego. Idealne miejsce dla każdego, kto chce spróbować japońskiej kuchni z twistem.

Sprawdź również:  Krew, pot i łzy, czyli jak najtaniej skompletować szkolną wyprawkę

Wybierając się do japońskiej restauracji, należy przestrzegać kilku zasad. Etykieta jedzenia sushi jest niezwykle ważna dla sushimasterów. Pamiętaj, by rolki jeść za pomocą pałeczek lub rąk i na raz. Nie top sushi w dużej ilości sosu sojowego i przegryź między porcjami kawałek imbiru. Ciesz się pysznym smakiem tradycyjnej japońskiej potrawy.