Prawidłowy sen to podstawa, gdy chce się zachować zdrowie – ma on ogromny wpływ nie tylko na efektywną pracę mózgu, ale i kondycję całego organizmu. Problemy z zasypianiem stają się jednak coraz powszechniejsze. Przyczyną może być stres, konflikt w rodzinie lub śmieć bliskiej osoby, a także przewlekłe choroby i depresja. Zanim jednak Twoja bezsenność stanie się poważną przypadłością, zacznij reagować – rozpocznij walkę z bezsennością u źródła.
Ćwiczenia i dieta – podstawa zdrowego życia
Sen, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to trzy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na samopoczucie człowieka. Zaniedbanie któregokolwiek z nich może mieć swoje konsekwencje – przykładowo, nadwaga może wynikać nie tylko z braku ćwiczeń czy złego odżywiania się, ale też z braku snu. Organizm potrzebuje czasu na regenerację – walkę z bezsennością zacznij od podstaw, czyli zmień swoją dietę na zdrowszą i zacznij ćwiczyć lub medytować. Pamiętaj też, by ostatni posiłek jeść najpóźniej dwie godziny przed snem – najlepiej, by był lekkostrawny. Z pewnością dzięki temu szybko zauważysz pozytywne zmiany w swoim organizmie.
Higiena snu
Po odłożeniu telefonu długo wiercisz się w łóżku i nie możesz zmrużyć oka? Powodem może być zła higiena snu. Wpływ na jakość snu ma otoczenie – dlatego też zadbaj o odpowiednie warunki. Wygodny materac, dopasowana poduszka i pozycja w trakcie snu to tylko niektóre czynniki, które musisz wziąć pod uwagę. Najlepiej też pozbyć się z pokoju elektroniki i założyć ciemne rolety – w całkowitej ciemności mózg lepiej wypoczywa. Zadbaj również o swój komfort i odprężenie – odcięcie się od różnego typu odgłosów i kilka minut relaksu bez telefonu przed snem to klucz do lepszego zasypiania. Możesz w tym czasie, na przykład, poczytać książkę. Dobrym pomysłem jest też wywietrzenie sypialni przed snem – kilka minut wystarczy, by zwiększyć szanse na lepszą jakość snu.
Zioła i lekarstwa – czy warto?
Jeśli Twoje problemy z bezsennością trwają od dłuższego czasu i mimo dbania o higienę snu, wciąż szukasz innych rozwiązań. Jednym z nich są zioła i leki bez recepty. Jeśli potrzebujesz pomocy ze strony ziołolecznictwa, postaw na melisę – bogata we flawonoidy i olejki eteryczne herbata z melisy odpręży Cię i uspokoi. Pomocna okaże się również lawenda – możesz ją nie tylko parzyć, ale zasznurować w bawełnianym woreczku i umieścić blisko łóżka. Jej aromat wyciszy i uspokoi Twój organizm, co pomoże szybciej zasnąć. Podobne działanie ma kozłek lekarski i męczennica.
Jeśli chcesz wywołać sen głęboki, wypij napar z pół grama suszonych szyszek chmielu. Możesz też zażyć odpowiednią kapsułkę ze sproszkowanym chmielem. Na rynku znajdziesz też mnóstwo ciekawych suplementów, które w składzie mają walerianę, melatoninę i wyciągi z ziół oraz są wzbogacone o niezbędne minerały i witaminy. Jeśli jednak Twój stan się nie poprawia, konieczny może być kontakt ze specjalistą. Bezsenność może mieć również przyczyny psychotyczne, neurogenne i psychogenne – w takich przypadkach najlepiej udać się do profesjonalisty, który wskaże właściwą drogę leczenia.