Jedwab w pigułce

Jedwab w pigułce

Jedwab może wydawać się delikatny, jednak jest on bardzo mocnym materiałem, wykorzystywanym do tworzenia przędzy. Cechą jedwabiu jest to, że bardzo łatwo ulega farbowaniu oraz dobrze łączy się z każdym rodzajem wełny. Jest to włókno białkowe, wytwarzane przez jedwabniki. Aby stworzyć kilometr jedwabnej nici, potrzebne jest aż 2500 jedwabników! Dowiedz się, skąd pochodzi i czym charakteryzuje się jedwab.

Powstawanie jedwabiu

Jedwabniki, dzięki którym powstaje włókno, zostały udomowione już w starożytnych Chinach. Ich larwy zjadają liście z roślin morwy i dopiero później wytwarzają włókno z podwójnej nici fibroiny, trzymanej razem z gumowatą substancją, którą zwie się serycyną, czyli gumą jedwabną i tworzą z niego kokony. Są one zbierane i poddane obróbce, która polega na naprzemiennym zanurzaniu ich w gorącej i zimnej wodzie. Ma to na celu zmiękczenie serycyny, co umożliwia odwijanie i nawijanie filamentu, już jako całej nici.

Charakterystyka jedwabiu

Jedwabna przędza, którą kupisz tutaj: https://www.weavinggallery.com/pl/27-przedza-jedwabna, jest niezwykle odporna na ścieranie oraz na rozciąganie. Jedwab jest najcieńszym z włókien naturalnych, dzięki czemu jest lekki i bardzo miękki, a mimo to wytrzymuje duże naciski. Warto wspomnieć, że przędza z jedwabiem ma właściwości hipoalergiczne. Barwniki białkowe są bardzo dobrze przyjmowane przez takie włókna, dzięki temu można uzyskać żywe kolory. Jedwab łączy się z innymi włóknami, na przykład z wełną. Jeśli chcesz używać jedwabiu do przędzenia, uważaj, ponieważ ma on skłonność do przywierania absolutnie do wszystkiego. Jeśli przyczepi się do Twoich dłoni, usuniesz go przy pomocy oliwy z oliwek z łyżeczką granulowanego cukru. Mieszanka taka skutecznie wyłapie wszystkie włókna.

Przędza z jedwabiem

Jedwabna przędza występuje w różnych mieszankach. Luksusowym rozwiązaniem jest połączenie jedwabiu mullbery z przędzą z wielbłąda. Zależy Ci na miękkości i fakturze przyjemnej w dotyku? Zdecyduj się na jedwab połączony z wełną merino. Włoczka jedwabna może cechować się nierówną strukturą. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu żywych barw, nie znajdziesz przędzy, która przyjęłaby farbowanie lepiej, niż ta z jedwabiu. Specjalne barwniki i inne potrzebne Ci akcesoria znajdziesz w internetowym sklepie Weaving Gallery. Przędza z jedwabiem morwowym może być naprawdę dobrym wyborem. Łącz go dowolnie z innymi wełnami. Zabarwiaj je na różne kolory, tworząc niepowtarzalne wzory. Zaopatrz się w potrzebne Ci akcesoria i spędź wiele godzin wypełnionych kreatywnym tworzeniem.