Na sam dźwięk tego słowa czujesz dreszcze na całym swoim ciele. Pocisz się, Twój wzrok zaczyna nerwowo błądzić, nie potrafisz na niczym skupić uwagi. Czujesz strach, przejmujący, dotkliwy, sięgający aż po same czubki palców strach. Tak, tak mowa o przeprowadzce. Z jednej strony zdajesz sobie sprawę z tego, że na swój sposób to spełnienie Twoich marzeń. Nowe, czyste i przestronne mieszkanie to prawdziwe szczęście, które, niestety, ma swoją cenę. Nie mówię tutaj o kwestiach finansowych, z tym liczymy się wszyscy. Mam na myśli poświęcenie. Nieprzespane noce, niekończący się research, bo w końcu jak przygotować się do spakowania całego życia. Może jednak jest na to jakiś sposób?
Test białej rękawiczki – sprzątanie
To bardzo kusząca myśl, żeby już nigdy więcej nie sprzątać swojego starego mieszkania. Zapomnieć o cieknącym zlewie, włosach pod prysznicem i tej łyżeczce, która parę lat temu wpadła Ci za lodówkę. Oczywiście poza kanapą – tam zawsze są pieniądze, jej nie pomijamy. Jednak aby nasza przeprowadzka przebiegła w miarę możliwości płynnie, przygotowania musimy zacząć znacznie wcześniej. I to od sprzątania.
Swoje domowe rewolucje zacznij od przejrzenia szafy, kuchni, łazienki i oczywiście biura. Jeśli chodzi o ubrania, wyrzuć te, których już od lat nie nosisz. Jeżeli w ciągu ostatniego roku nie założyłaś tych jeansów, które w zasadzie są o rozmiar za małe i na samą myśl o wykonaniu w nich przysiadu masz ciarki, wyrzuć je. W ten sam sposób rozpraw się z kuchnią. Talerze z Ikei, które ze śnieżnej bieli zmieniły kolor na szare? Do kosza. Urocza filiżanka, która jest pęknięta, ale poza tym jest super. Wyrzuć. Przejrzyj wszystkie leki i sprawdź ich termin ważności. To samo z łazienką. Czy naprawdę potrzebujesz innego grzebienia na każdy dzień tygodnia? Raczej nie. Pamiętaj, że przeprowadzka to tak naprawdę okazja do uporządkowania Twojego życia.
Twój pierwszy… karton
Zacznij od spakowania rzeczy, których w tym momencie nie potrzebujesz. Jeśli przeprowadzasz się zimą, dużo wcześniej przejrzyj i spakuj np. letnie ubrania. Parę tygodni przed wielkim dniem zamów firmę przeprowadzkową. Nie musisz być jedynym bohaterem swojego domu, daj sobie pomóc. To ludzie, którzy zajmują się tym codziennie, więc możesz liczyć na szybkie i profesjonalne zabezpieczenie mebli i… zniesienie ich z czwartego piętra bez windy.
Przechowywanie
Już parę tygodni przed zbierz kartony. Nie musisz do tego organizować specjalnej, całodniowej wycieczki do Ikei. Wystarczy, że zapytasz okoliczne sklepy o zbędne pudła. Zacznij zbierać je niczym rasowy kolekcjoner, podziel ze względu na rozmiar i zastosowanie. Warto również zainwestować w folię bąbelkową, która ochroni najcenniejsze rzeczy. Pamiętaj, że każdy karton musi być opisany, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, za parę tygodni będziesz dryfować w bezbrzeżnym kartonowym morzu, bez nadziei na jakąkolwiek pomoc.
Survival
Przeprowadzka w dużej mierze przypomina podróż. Jest długa, męcząca i kończy się depresją. Dzień przed wyjazdem spakuj walizkę, w której będą rzeczy niezbędne do przeżycia w ciągu paru kolejnych dni. W ten sposób unikniesz nerwowego rozpakowywania wszystkich kartonów. Ponadto warto zaopatrzyć się w pudło, w którym znajdą się produkty i przedmioty codziennego użytku, pełniące funkcję Twojej deski ratunku w ciągu paru pierwszych dni. Dzięki temu nie będziesz jeść obiadu na plastikowym talerzu.
Jeśli jest taka możliwość, cenne i delikatne rzeczy zawieź na miejsce wcześniej. Pomyśl, o ile życie będzie prostsze, jeśli w dniu przeprowadzki większość Twoich naczyń będziesz już grzecznie leżeć w szafce. Poza naczyniami warto wcześniej znaleźć miejsce dla biżuterii, dokumentów czy innych cennych rzeczy, które w trakcie przeprowadzi mogłyby się zgubić.
Spakuj się i weź urlop
Niestety na czas przeprowadzki dobrze jest wziąć krótki urlop, który pomoże nam ogarnąć formalności. Pamiętaj, że przeprowadzka to nie tylko przenoszenie rzeczy, ale również dodatkowa dokumentacja. Umowy za gaz, prąd, internet i wywóz śmieci to dopiero początek biurokracyjnej góry lodowej.
Domowe przedszkole
Jeśli przeprowadzasz się z dziećmi, warto sprawić, by cały ten proces był dla nich jak najmniej stresujący. W związku z tym na czas przeprowadzki dobrze jest zostawić dzieci u babci czy opiekunki. Porządkowanie pomieszczeń zacznij właśnie od dziecięcego pokoju tak, by zaraz po przeprowadzce mogło się poczuć w nim jak u siebie. Dzięki temu zmiana przestrzeni nie będzie aż tak drastyczna.
Po udanej akcji przeprowadzkowej pozostaje Ci już tylko cieszyć się nowym, uporządkowanym miejscem i odpoczywać z nadzieją, że tu sąsiedzi nie przeprowadzają remontów o 7 rano.